Personal branding aneb k čemu dneska slouží sociální sítě

Co je to osobní značka a proč je tak důležité na ní pracovat? Proč byste právě vy nebo Vaše firma měli mít profil na sociální síti. Dnes se pokusím vyvrátit vaše pochyby a dokázat, že sociální sítě jsou pro business klíčové bez ohledu na to, co nabízíte nebo prodáváte.

Nedávno jsem se na jedné business schůzce dostala s klienty k otázce strategie na sociálních sítích a oni chtěli okamžitě ukončit hovor s tím, že jejich produkt není obsahově dostatečně zajímavý, aby o něm mohli neustále něco psát. Tato reakce mě donutila k myšlence, jak zkreslený je dnes pohled na online marketing sociálních sítí.

Proč je tedy v nadpisu Personal branding, když mluvím o firemní identitě. B2B a B2C sektor k sobě mají ve světě social media velmi blízko a to právě jednotnou psychologií. Takže pokud hovořím o osobní reputaci, platí ty samé pravidla také pro business.

Co to vlastně ten Personal branding je. Možná, že vás překvapí, když řeknu, že není tolik o tom, co si myslíte vy, ale mnohem víc o tom, co si myslí lidé-komunita kolem vás. A tím největším důkazem je svět sociálních sítí. Každý člověk s profilem na FB, IG, Twitter nebo LinkedIn si buduje svou osobní značku a občas o tom možná ani neví.

Proto si myslím, že je více než důležité s osobní značkou pracovat bez ohledu na to, jestli jste individualita či firma. Lidé vás budou hledat na sociální síti, aby věděli, že existujete, že používáte stejný komunikační kanál jako oni, že vás skrz toto médium mohou oslovit a především se mohou podívat na vaši historii, na současný stav sledujících, jak rychle reagujete, co všechno sdílíte, jak moc jste důvěryhodní nebo jaké jsou recenze vašich followerů.

Zajímavý je také fakt, že podle průzkumů lidé standardně používají nejméně 3 sociální sítě (https://www.forbes.com/sites/kevinmurnane/2018/03/03/which-social-media-platform-is-the-most-popular-in-the-us/#6bce65271e4e). To jsou 3 profily, tři způsoby, jak tvořit obsah, tři možnosti, jak budovat svůj brand. Ano jde o americký průzkum, ale ruku na srdce, kdo nepoužívá Facebook a aspoň Youtube, ať zvedne ruku. Nemůžu vás sice vidět, ale mohu s celkem klidným srdcem říct, že vás moc s rukou hore:-) nebude. Já osobně kromě výše zmíněných naprosto ujíždím na vizuální koncepci Instagramu. A LinkedIn je pro profesní život nezbytností.

Jaké jsou tedy základní pravidla a benefity budování osobního brandu.

Vytvořte svůj profil s jasným záměrem a cílem. Koukněte se na velká jména, která tvoří obsah už dlouho dobu a mají úspěch. To je nejlepší zdroj inspirace, který funguje bez nutnosti experimentovat. Tvořte originální grafiku, pracujte s různými aplikacemi pro úpravu fotek a videí. Vytvářejte virální obsah třeba formou stories, nemusíte být nutně youtuber. Řekněte lidem na síti, kdo jste, co umíte, ukažte něco ze zákulisí, pochlubte se s úspěchy.

Tvořte hodnoty. Důležité je si uvědomit, že uživatelé internetu dnes hledají především přidanou hodnotu, protože online svět je obrovské skladiště informací. A tím nejobtížnějším úkolem je si vybrat tu pravou a relevantní. Přinášejte zajímavé odkazy, informujte o známých lidech, informujte o svých výsledcích, sdílejte odkaz na videa s užitečnými radami atd.

Co se týče benefitů těch bude vždy více než negativ. Profilem a budováním personal brand můžete neskutečně získat. Kontakty na lidi, kteří se zajímají o stejné věci jako vy, relevantní informace a zkušenosti od profíků v oboru, se silným brandem také zvýšíte své zisky a navýšíte počet obchodů, získáte zájem lidí a reputaci a v neposlední řadě také klíčovou zpětnou vazbu, protože social media jsou místem interakce a vzájemné komunikace všech uživatelů.

Se světem sociálních sítí bohužel přichází i negativní reakce. Pokud jde ovšem o objektivní kritiku, může vám to paradoxně víc prospět a pomoci posunout váš brand dál. Člověk občas nevidí přes špičku svého nosu a je fajn, když vám někdo cizí řekne narovinu, co je špatně.

Na závěr je třeba říct, že personal/corporate branding je základním prvkem online komunikace. Identifikovat svůj brand, kdo chcete být a čeho chcete dosáhnout, by měla být základní otázka, kterou by si měla položit nejen každá firma, ale také každý uživatel sociální sítě. O tomto tématu mluvil již v roce 2008 Gary Vay-Ner-Chuk @garyvee, že způsob, jakým se prezentujeme a obsah, který zveřejňujeme na sociálních sítí, ovlivňuje mínění a názor komunity, která vás na dané platformě sleduje. Jeho slogan zněl: „Platform change, people dont!“ A to je přesně ono. Nezáleží, jakou síť používáte nebo jaké nové sítě se v budoucnosti objeví, důležitější je pochopit filozofii lidí, kteří na nich žijí. A pak můžete uspět. Zkuste se tedy na chvíli zastavit a zapřemýšlet nad vaší osobní či firemní prezentací. Možná, že si i vaše firma zaslouží založit profil na sociální síti anebo zkuste osobní revizi vašeho již existujícího brandu.

Pokud chcete vědět více, neváhejte se obrátit na naše online specialisty na stránkách http://www.creomark.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *