Z deníku copywritera 1

Jakým způsobem čteme na internetu a jak s tím pracuje online copywriting?

Psaní webových textů se velmi liší od klasické knihy nebo novin. Pokud máte zájem psát rozsáhlé texty, pak práce copywritera není nic pro vás. Šikovný copywriter musí udělat s málem hodně muziky. A navíc se musí opírat o algoritmy vyhledávačů a jejich zákonitosti. Prostě musí vědět nejenom jak vytvořit obsah, ale zároveň dokázat, aby byl optimalizován pro vyhledávače a zaměřen na požadovaná klíčová slova.

Jedním z klíčových faktorů je znalost webových statistik. Z těch totiž vyplývá celá řada zajímavých podkladů pro práci s textem. Lidé na internetu totiž většinou nečtou, ale skenují.

Skenování je určitý typ procházení textu, při kterém vaše oko zachycuje zvýrazněné části textu a vyhledává shodu s vaším dotazem. Průzkumy také ukazují, kde začínáme a končíme sken. Stránku standardně skenujete ve tvaru písmene F. Začnete v horní levé části a čtete horizontálně. Následně zhruba v 1/3 textu čtete opět ve vodorovné linii. Nakonec prohlédnete levý sloupec vertikálně.

Vaše oko se zcela logicky zaměřuje na text, který je zvýrazněný, nadpisy, kurzíva nebo barevně odlišené fráze. Pokud nejste s výsledkem spokojeni nebo nenaleznete relevantní odpověď, odcházíte hledat jinam. Mimochodem i na to existují průzkumy, které říkají, že nejčastějším tlačítkem pro opuštění stránky již není zpět, ale kliknutí do hypertextového pole:-).

Další důležitým faktorem je zjištění, kolik textu opravdu čtou návštěvníci vaší webové prezentace. Statistika mluví jasně. Průměrný uživatel internetu čte pouze 20 procent obsahu stránky. Jste zděšeni? Vysvětlení je snadné.

V první řadě hledá uživatel odpověď na svůj dotaz a chce ji najít co nejrychleji. Většinou nemá chuť pročítat se dlouhými texty. Internet, jak sami víte, je přeplněný informacemi a to nejtěžší je najít tu správnou. No a druhou je vrozená lidská lenost nebo nezájem. V tomto případě už je to pouze na webové prezentaci a jejím obsahu, jestli dokáže takového uživatele zaujmout a donutit vstřebat alespoň těch 20 procent.

Jaká jsou tedy základní pravidla pro psaní webových textů:

  • Je důležité pracovat s klíčovými informacemi hned na začátku textu. Nesnažte se čtenáře napínat
  • Používejte formátování textu – tučné, kurzíva, barevné označení
  • Strukturujte text – nadpisy a podnadpisy
  • Krátké odstavce popisující vždy jeden postoj, informaci
  • Každý odstavec oddělte mezerou
  • Seznamy s odrážkami
  • Detailní informace rozveďte na konec textu. Ten, koho článek zaujme, rád dočte text až do konce
  • Používejte jednoduchý jazyk – návštěvníci přicházejí z různých oblastí a nemají zájem o složité technické detaily nebo oborový jargon

Proč se tedy tolik snažíte vytvářet kreativní a dynamický obsah, když ho potom nikdo nečte? Váš obsah by měl být jak user friendy (pravidla uvedená výše), tak browser friendly.  Pro druhé platí algoritmy vyhledávačů a ty potřebují text, který je plný relevantního obsahu a klíčových slov. Proto je nutné myslet na všechny. Pak vás bude milovat prohlížeč i návštěvník webu.

Vřele také doporučuji pracovat s analytickými daty. Například v Google Analytics jsou k dispozici tzv. heatmaps, které ukazují, kam uživatelé nejčastěji klikají a tím pádem i koukají.  V případě vašeho zájmu o detaily z oblasti copywritingu neváhejte kontaktovat naše Creomark specialisty na email info@pulary.cz.

V PŘÍPADĚ, ŽE JSTE DOČETLI TEXT AŽ DO KONCE, VÁM MOC DĚKUJI. ZAŘADILI JSTE SE MEZI ELITNÍ SKUPINU UŽIVATELŮ INTERNETU, KTERÁ BOŘÍ HRANICI 20 PROCENT. GRATULUJI:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *